Nyanställningar: Matti Virtanen är ny säljchef på VAK Oy

Högskoleingenjör Matti Virtanen (45) är från och med den 11 mars 2019 säljchef för VAK Oy. Hans anvsarsområden är marknadsföring av VAK och försäljning av nya produkter. Matti sitter i VATs styrelse och rapporterar till vd IIpo Korhonen.

Ilpo Korhonen
Verkställande direktör
VAK Oy

Nyheter

6.5.2020

Nytt från VAK! Nya, ekologiska, och energieffektiva lösningar för påbyggnationer

Vi jobbar ständigt för att utveckla vår verksamhet i en mer ekologisk och energieffektiv riktning. Under 2020 skall vi presentera en ny påbyggnadskonstruktion med ett allt tjockare skikt av isolerande material. Konstruktionen har en utmärkt värmeisoleringsförmåga som är av stor betydelse speciellt när det gäller ATP-klassade påbyggnationer. Nya dörr- och elementlösningar är också ett steg

3.9.2019

Nya säkerhetsåtgärder på VAKs fabrik i Vahto

I augusti infördes nya säkerhetsåtgärder som förbättrar trafik och säkerhet på VAKs fabrik i Vahto. En ny stor parkeringsplats utanför grinden har byggts för personalen. I framtiden ska fabriksområdet vara stängt 24/7 och grindarna ska hållas stängda. Återkommande trafik som har tillåtelse att vistas i området ska hanteras med ett registrerings- och identifieringssystem.

5.2.2019

VAKs verksamhet växer snabbt – HCT-ledade fordon och ett nytt servicecenter skapar runt 40 nya jobb

Den ändrade förordningen beträffande maxmått för ledade fordon började gälla den 21 januari 2019. Ändringen gör nu att ännu längre ledade fordon tillåts, upp till 34,5 meter på finska vägar. Den ändrade förordningen påverkar antalet arbetstillfällen kraftigt. VAK tillverkar extra långa trailers och rekryterar för närvarande dussintals nya medarbetare vid fabriken i Vahto. Rekryteringen av nya medarbetare till servicecentret som byggs i Lieto ska också påbörjas.